Vzdělání Ti pomůže ve všech nepřízních života


Multimédia

  • Multimédia jsou oblast informačních a komunikačních technologií, která je charakteristická sloučením audiovizuálních technických prostředků s počítači či dalšími zařízeními. Jako multimediální systém se označuje souhrn technických prostředků (např. osobní počítač, zvuková karta, grafická karta nebo videokarta, kamera, mechanika CD-ROM nebo DVD, příslušný obslužný software a další), který je vhodný pro interaktivní audiovizuální prezentaci.
  • Multimediální PC nebo také MPC byla doporučená konfigurace pro osobní počítač se zvukovou kartou a CD-ROM mechanikou. Libovolný osobní počítač s požadovanými standardy mohl být označován jako „MPC“.
  • Software (programové vybavení) je v informatice sada všech počítačových programů používaných v počítači, které provádějí nějakou činnost. Programové vybavení lze rozdělit na systémový software, který zajišťuje chod samotného počítače a jeho styk s okolím a na aplikační software, se kterým buď pracuje uživatel počítače nebo zajišťuje řízení nějakého stroje
  • Slovo kodek je složenina dvou slov: kodek a dekodér, i když se někdy místo těchto dvou slov užívají výrazy komprese a dekomprese. Není to nic jiného než počítačový program, jehož úkolem je snížení velikosti videa s pokud možno co nejmenší ztrátou obrazové kvality. Aby vůbec byl poté takto zkompresovaný soubor přehrávatelný, musí být k dispozici dekodér. Kodeky jsou zkrátka nutné nejen pro přehrávání, ale také pro editaci, video konference, nebo pro streaming videa.
  • Atelier multimédia
  • Využívá především nejnovější integrované technologie jako audio, video, počítačové, telekomunikační a informatické systémy k formování nového uměleckého výrazu. Prezentuje se nejčastěji v komplexní formě multimediálních objektů, představení a koncertů, interaktivních instalací a virtuálních prostředí, hyperstrukturálních kompozic zprostředkujících vícenásobné dějové a prostorová řešení do nichž může divák přímo vstoupit, zasahovat a měnit je. Projekty jsou navrhovány v široké výrazové škále jak pro intimní sféru osobních prožitků a jejich reflexe, tak pro otevřená řešení veřejného prostoru urbánního, krajinného ale i mediálního například s využitím potenciálu internetové celosvětové sítě

Prezentace: Zvuk a jeho vnímání, Programy pro práci se zvukem

Multimediální PC

Výkonný a kvalitní PC

U sestav za 30 000 korun jsme také připravili dvě varianty. Tu první cenově přijatelnější s lepším poměrem cena-výkon, a druhou, kde je výkon a kvalita až na prvním místě. U AMD je bohužel pro nás (tedy konkurenční prostředí a souboje firem) v této cenové kategorii už znát, že prostě výkonově na Intel dnes nestačí. Ale také s procesory končí na ceně 4800,- a výše už nic nenabízí. Na 5000 však Intel se skutečně výkonnými procesory sotva teprve začíná!

Procesory a základní desky

AMD v této kategorii vyrovná jen výkon dnes už starších ale stále výkonově aktuálních Core i5-2500/2500K, i když je FX-8150 hodně výkonný procesor a dokáže být v některých náročných úlohách zaměřených na více jader i o dost výkonnější, a jeho cena je dnes hodně zajímavá, protože je i nižší. Na Core i7-2600/2700K samozřejmě už nestačí, jenže ta stojí také bohužel o poznání více a osobně bych nad jejich pořízením ani nového Core i7-37xx vůbec neuvažoval. AMD je dnes hodně zajímavá volba poměrem cena-výkon, pokud chcete více toho výkonu, určitě vezmete Intel, ale také si řádně připlatíte.

AMD platforma nabízí i levnou skutečně kvalitní deskou za hubičku (ASUS SaberTooth), kdy nic podobného prostě na Intelu za tyhle peníze neseženete, takže to přidává AMD platformě nemálo na atraktivitě a cenově ji trochu zvýhodňuje jako komplet (při srovnatelně kvalitních deskách). Intel platforma samozřejmě nabízí kvalitní desky, jen stojí trochu více. Ve výsledku tak AMD nabízí vynikající poměr cena-výkon jako celek CPU+deska, což je pro některé silný argument. 22nm Intel + nová Z77 deska, je záruka vyššího výkonu, ale také si na to nemálo připlácíte, což poměr cena-výkon výrazně negativně ovlivňuje. Volba je na vás.

Pro mě je ovšem v této cenové kategorii nejzajímavější zcela jiná volba - skutečná High end platforma Intel X79, kde čtyřjádrový Core i7-3820 je stále jedno z nejvýkonnějších 4jáder na světě, má čtyřkanálový řadič pamětí a i když je pro OC zamčené a omezené, X79 platforma jej neomezuje, takže nataktovat jde opravdu hodně. A možnosti rozšíření X79 platformy o supervýkonné 6 a později 8 jádrové procesory, to je výrazně více, než vám mainstreamová LGA 1155 platforma kdy nabídne.

Grafické karty

Ideální grafikou do těchto sestav je vynikající Radeon HD 7870. To je opravdu hodně povedená grafika, jenže má jednu zatím podstatnou nevýhodu. Je drahý! A to tak, že absurdně. Zatímco ceny HD 7900 i GTX 670/680 modelů mírně korigují a padají, HD 7870 zůstává na svém, což znamená, že je jen o málo levnější a to prostě neodpovídá situaci. Navíc mezi HD 7850 a HD 7870 je velká mezera a nic za 6000-7000, co bychom tam rádi viděli. V současné době tak kupovat HD 7870 za 8200 korun, když taktovaná výrazně výkonnější HD 7950 v OC edici od GB stojí 8900 je prostě nesmysl.

Na trhu je i nová GTX 670, kde důrazně doporučuji vyhýbat se jejich nákupu v referenčních verzích (krátké PCB). Nereferenční edice jsou mnohem kvalitnější a zajímavé, a to hlavně OC verze od GB, která výkonově dokáže dotáhnout GTX 680, ale stále stojí celých 10 000. Problém je, že poměrem cena-výkon je OC verze HD 7950 stejného výrobce stejné edice lepší a výhodnější a OC potenciálem normálně výkonově tuhle kartu také dorovná. Ba co hůře, za stejnou cenu, co stojí GTX 670 OC můžete mít už dnes ref. HD 7970 a to je karta vyšší třídy. Vůbec mi to přijde dost absurdní tahle současná situace. Výkonově jsem vám v nedávném testu jasně ukázali, jak se věci mají:

Výběr je tedy na vás. Osobně doufám, že spadnou ceny HD 7870, které opravdu nejsou úměrné pozici této jinak zcela vynikající mainstreamové karty. Bohužel grafika za 10 000 korun je do 30tis sestav hodně drahá sranda a jak vidíte, dost překračujeme stanovené limity a to i s osazenou HD 7950 s cenou pod 9tis.

Operační paměti, pevné disky a další

Při výběru operační paměti pro X79 pamatujte, že je to 4kanálová platforma, takže potřebujete ideálně 4 moduly, proto volíme hned 16GB DDR3 1600MHz paměti za 2400 korun, samozřejmě u LGA 1155/AM3+ si vystačíte s 8GB a dvěma moduly pro dvoukanálový řadič, takže můžete 1200 korun ušetřit, což vás u AMD varianty 1 dostane s celou sestavou na těch 30 000 korun. Jestli vám tedy jde výrazně o ten poměr cena-výkon a každou korunu. Opět pozor na RAM s vysokými chladiči kvůli chlazení CPU ...

U pevných disků doporučujeme vybírat poměrem cena-kapacita, ale víte jak to nyní je. 1TB model je rozumné maximum a vlastně i minimum. Mnohem důležitější je SSD, které do těchto sestav prostě už patří. Rozumný je výběr alespoň 120GB kapacity, pro systém a programy. Vybírejte hlavně z nabídky firem OCZ, Kingston a Intel. Kromě lsické DVD-RW optické mechaniky můžete zauvažovat ještě o čtečce paměťových karet pro svou sestavu do 2,5“ pozice ve skříni.

Jak přidat další zvukové enkodéry

Pro přidání dalších podporovaných zvukových enkodérů, zkopírujte spuštěcí soubory enkodérů do této složky a restartujte váš server. Zvukové enkodéry budou načteny a dostupné pro možnosti  cílových formátů v sekci Kopírování hudebních disků.

Aktuální seznam dalších podporovaných zvukových enkodérů:

mp3HD (mp3hdEncoder.exe, Source: https://www.all4mp3.com/)

Práce s videem, Movie Maker,

  • Windows Movie Maker (domácí video) se hodí pro domácí úpravy videa na počítači. Nabízí začátečníkům rozsáhlé možnosti a
  • práce je velmi jednoduchá. Navíc, díky tomu, že je tento program součástí operačních systémů Windows XP a Vista. Umí: 
  1. Nahrávání z pevného disku
  2. Obrázky a hudba
  3. Autopilot v Movie Makeru
  4. Práce s Movie Makerem
  5. Autopilot v Movie Makeru
  6. Efekty a vylepšení
  7. Přechody videa
  8. Jak připojit titulky
  9. Jednoduchý střih videa
  10. Uložení hotového projektu

Podrobněji viz Manuál MovieMaker (Jak na počírač, kompkletní průvodce programem)

Cvičení: Vytvořte video z fotografií, s přechody mezi snímky, popisy snímku a dalšími efekty

Práce se zvuky

Významnou částí prezentací je nastavení zvuků ve Windows. Další náplní je nahrávání, úprava, přehrávání zvuků a ukládání zvukových nahrávek pomocí programu Záznam zvuku. Bude také probrán způsob převodu audio CD do počítače pomocí grabovacího programu např. Audio grabber.

Každý žák by měl pro tvorbu prezentací a jiných multimediálních souborů umět:

  • nahrát zvuk pomocí mikrofonu do počítače pomocí programu
  • Záznam zvuku a provést jeho základní úpravu
  • uložit zvukovou stupu z audio CD do vhodného formátu  na disk počítače pomocí grabovacího programu
  •  nahrát zvukové CD

Cvičení: Vytvořte  a uložte tyto soubory

  • vyhledat (na internetu) soubory ve formátu MP3 a Wav
  • soubor *.wav uložit do svého adresáře
  • vytvořit ořezaný soubor No1.wav
  • vytvořit smíchaný soubor *.wav
  • otočená nahrávka – soubor *.wav
  • průběžně vyzkoušet nastavení zvuku ve Windows.
  • Porovnání wav a mp3 souboru po grabování by mělo vyjít tak, že mp3 je asi 10x menší než wav.

Zdroje informací:

https://technet.idnes.cz/jak-snadno-prevest-audio-cd-na-hudebni-soubory-f4z-/software.asp?c=A070117_184843_software_dvr (popis grabování)

https://www.slunecnice.cz/sw/audiograbber/ (popis programu Audiograbber)

https://jnp.zive.cz/Clanky/Nastaveni-zvuku-ve-Windows-XP/sc-3-a-5026/default.aspx